Przemysłowe przetwarzanie gazów.

Oczyszczanie gazów i powietrza jest wyspecjalizowaną dziedziną procesów przemysłowych. Wykorzystanie chemii do oczyszczania powietrza doprowadziło do powstania takich produktów jak wkłady absorpcyjne dwutlenku węgla, które usuwają CO2 z atmosfery poprzez reakcje chemiczne z wodorotlenkiem sodu. Są to tylko dwa przykłady zastosowania przetwarzania gazu i powietrza w warunkach przemysłowych, ale nie wyczerpują one całej historii. Różne gałęzie przemysłu wykorzystują w swojej pracy procesy oczyszczania gazów i powietrza.

Przemysłowa obróbka gazów jest złożonym przedsięwzięciem, ponieważ przy oczyszczaniu tego typu substancji należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Przemysł musi nie tylko spełniać określone normy środowiskowe w odniesieniu do oczyszczania po produkcji lub kwestii zanieczyszczeń z użytych materiałów, ale również musi radzić sobie z przepisami, które mogą się różnić w zależności od stanu lub kraju. Z tego powodu firmy przemysłowe potrzebują profesjonalistów, którzy nie tylko rozumieją, jak działa chemia w kontekście obiektów przemysłowych, takich jak fabryki, ale również muszą być w stanie poruszać się po agencjach rządowych, które ustalają wytyczne dotyczące tego, co stanowi właściwe praktyki w zakresie czystości gazu i powietrza

Wykorzystanie chemii do oczyszczania powietrza.

Koncepcja wkładów absorpcyjnych dwutlenku węgla jest jednym z wielu sposobów, w jaki oczyszczanie gazów i powietrza jest wykorzystywane w warunkach przemysłowych. Na przykład, wkłady absorpcyjne dwutlenku węgla są przeznaczone do usuwania CO z atmosfery poprzez reakcje chemiczne z wodorotlenkiem sodu. To są tylko dwa przykłady, jak przetwarzanie gazu i powietrza odbywa się w kontekście przemysłowym, ale na tym nie koniec; przemysł wykorzystuje procesy oczyszczania gazu i powietrza z różnych powodów.

Zastosowanie wapna sodowanego

Wapno sodowane jest absorbentem, który służy do usuwania dwutlenku węgla (CO2) z powietrza, aby kontrolować stężenie tego gazu. Reakcja CO2 i wodorotlenku sodu jest odwracalna, ponieważ podczas tworzenia się roztworu węglanu sodu zużywany jest również kwas. W większości przypadków nie stanowi to jednak problemu i może być pominięte. Na przykład w szpitalach, gdzie pacjenci cierpią na schorzenia dróg oddechowych, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Wapno sodowane jest wykorzystywane do pochłaniania CO 2, który powstaje podczas wydechu pacjenta i szybko oddaje go do atmosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *